ارتودنسی زودهنگام

با درمان به موقع، بسیاری از نامرتبی‌های دندانی را می‌توان درمان کرد و از درمان‌های ارتودنسی پیچیده در آینده و صرف هزینه های گزاف پیشگیری کرد.

زمان مناسب برای معاینه ارتودنسی کودک، ۶ تا ۷ سالگی و قبل از رسیدن به سن بلوغ است. اگر بچه مشکل فکی داشته باشد،‌در سن شروع درمان، برای او ارتودنسی متحرک و یا همان ارتوپدی فک انجام می‌شود. در روش ارتودنسی متحرک، پلاک متحرک در دهان کودک قرار داده می‌شود. اما در صورتی که کودک مشکل فکی نداشته باشد،‌و تنها دندان‌هایش نا‌مرتب باشد،‌مشکلش با ارتودنسی یا سیم‌‌پیچی ثابت حل می‌شود.

طی معاینه‌هایی که توسط دندان‌پزشکان انجام می‌شود درصورت هرگونه اشکال در ترتیب و زیبایی دندان‌ها و مشکلات فک، کودک به ارتودنتیست ارجاع داده می‌شود و ارتودنتیست با توجه به ویزیتی که انجام می‌دهد می‌تواند اقدام‌های درمانی لازم را به‌منظور پیشگیری که به‌اصطلاح ارتودنسی پیشگیری نامیده می‌شود، انجام دهد. در علم ارتودنسی یا ردیف کردن دندان‌ها، روش‌هایی وجود دارد که می‌توان با استفاده از آن‌ها از سیم‌کشی دندان‌ها در آینده پیشگیری کرد. از جمله این روش‌ها می‌توان به کشیدن توالی‌دار دندان‌های شیری یا پیشگیری از مکیدن دندان‌ها اشاره کرد.

فهرست